December 5, 2022

Ambasador Ali Sharif Ahmed mówi, że stabilność Somalii nadal się wzmacnia przy wsparciu Stanów Zjednoczonych

Ali Sharif Ahmed
Ali Sharif Ahmed
Click below and listen to this article

Ali Sharif Ahmed jest ambasadorem Somalii w Stanach Zjednoczonych od września 2019 roku. Przed jego mianowaniem, Ambasador Ahmed służył jako ambasador Somalii w Etiopii i Francji. Pełnił również funkcję przedstawiciela Somalii przy Unii Afrykańskiej i UNECA.

Przez dekady, Somalia została spustoszona przez ogólnokrajową wojnę, ponieważ walczyła o ustanowienie silnego rządu federalnego, a terroryzm stał się szalony.

jednak, Ambasador Ali Sharif Ahmed wydaje się optymistycznie nastawiony do powrotu do zdrowia po latach zniszczenia i budowania lepszej przyszłości w Somalii. „Somalia jest odporna, a zaangażowanie jej mieszkańców w odbudowę ojczyzny i zachowanie integralności terytorialnej jest nieograniczone” - powiedział ambasador.

Twierdził również, że wsparcie ze strony kluczowych sojuszników jest podstawowym elementem osiągnięcia postępu w Somalii, mówiąc: „Stabilność naszego narodu nadal wzmacnia się przy wsparciu społeczności międzynarodowej i rządu Stanów Zjednoczonych”.

Ambasador Ali Sharif zajmował również dodatkowe stanowiska, takie jak starszy doradca ds. polityki w Biurze Prezydenta i wiceprzewodniczący Sekretarza Spraw Zagranicznych. Zanim wszedł do sektora publicznego, Ali Sharif Ahmed był dyrektorem biznesowym, przedsiębiorca, i konsultant.

Ukończył studia licencjackie w dziedzinie pokoju i konfliktów na London Metropolitan University oraz tytuł magistra geopolityki i wielkiej strategii na University of Sussex.

W Somalii jest wiele do zrobienia, który jest jednym z najbardziej zubożałych, niebezpieczny, i skorumpowane narody na świecie.

W 2021 roku 5,6 miliona ludzi w Somalii było niepewnych żywności, a 2,8 miliona ludzi nie spełniało codziennych potrzeb żywieniowych. Połączenie gwałtownego konfliktu, pandemii COVID-19 i najgorszej suszy narodu od dziesięcioleci sprawiło, że miliony ludzi potrzebowały pomocy.

W swoim indeksie postrzegania korupcji w 2021 r. Transparency International uznała Somalię za drugi najbardziej skorumpowany rząd na świecie. W indeksie wolności Freedom House 2022 Somalia otrzymała tylko 7 na 100 ogólnych punktów wolności.

Rząd Somalii stał się znany jako represyjny, skorumpowany, surowy, i niedemokratyczne.

Konflikt ogarnął Somalię od dziesięcioleci, ponieważ niepewność była wszechobecnym problemem. W 2021 roku Somalia zajęła trzecie miejsce na liście krajów najbardziej dotkniętych terroryzmem Vision of Humanity. Całe obszary kraju są kontrolowane przez dżihadystyczną grupę ekstremistów al-Shaba.

Relacje między Somalią a Stanami Zjednoczonymi mogą mieć ogromny wpływ, ponieważ Somalia stoi w obliczu walki idei między demokracją a uciskiem, a także między prawami człowieka a chaosem.

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?