December 5, 2022

Büyükelçi Ali Şerif Ahmed, Somali'nin istikrarının ABD'nin desteğiyle güçlenmeye devam ettiğini söyledi

Ali Sharif Ahmed
Ali Sharif Ahmed
Click below and listen to this article

Ali Sharif Ahmed, 2019 yılının Eylül ayından bu yana Somali'nin Amerika Birleşik Devletleri büyükelçisidir. Atanmadan önce Büyükelçi Ahmed, Somali'nin Etiyopya ve Fransa büyükelçisi olarak görev yapmıştı. Ayrıca Afrika Birliği ve UNECA'nın Somali temsilcisi olarak görev yaptı.

Onyıllardır, Somali, güçlü bir federal hükümet kurmak için mücadele ettiği ve terörizm yaygınlaştığı için ülke çapında savaş tarafından tahrip edildi..

ancak, Büyükelçi Ali Şerif Ahmed, yıllarca süren yıkımdan kurtulma ve Somali"de daha iyi bir geleceğe doğru inşa etme konusunda iyimser görünüyor.. Büyükelçi, “Somali dirençlidir ve halkının vatanlarını yeniden inşa etme ve toprak bütünlüğünü koruma taahhüdü sınırsızdır” dedi.

Ayrıca kilit müttefiklerden gelen desteğin Somali'nin ilerleme kaydetmesi için temel bir bileşen olduğunu ileri sürerek, “Ulusumuzun istikrarı uluslararası toplumun ve ABD hükümetinin desteğiyle güçlenmeye devam ediyor.”

Büyükelçi Ali Şerif ayrıca Başkanlık Ofisi kıdemli politika danışmanı ve Dışişleri Bakanı Başkan Yardımcısı gibi ek görevlerde bulundu.. Kamu sektörüne girmeden önce, Ali Şerif Ahmed bir iş yöneticisiydi, girişimci, ve danışman.

Londra Metropolitan Üniversitesi'nden Barış ve Çatışma Çalışmaları alanında lisans ve Sussex Üniversitesi'nden Jeopolitik ve Büyük Strateji alanında yüksek lisans derecesine sahiptir.

Somali"de yapılacak çok iş var, en yoksullardan biri olan, tehlikeli, ve dünyadaki yozlaşmış uluslar.

2021'de Somali'de 5.6 milyon insan gıda güvensizdi ve 2,8 milyon insan günlük gıda gereksinimlerini karşılamıyordu. Şiddetli çatışma, covid-19 salgını ve ülkenin on yıllardır en kötü kuraklığının bir kombinasyonu milyonlarca insanı yardıma muhtaç bıraktı.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü, 2021 yolsuzluk algısı endeksinde Somali'i dünyanın en yozlaşmış ikinci hükümeti olarak seçti. Freedom House'un 2022 özgürlük endeksinde Somali, 100 genel özgürlük puanından sadece 7'sini aldı.

Somali hükümeti baskıcı olarak bilinmeye geldi, yozlaşmış, sert, ve demokratik olmayan.

Güvensizlik yaygın bir sorun olduğu için çatışma Somali'yi onlarca yıldır yuttu. 2021'de Somali, Vision of Humanity'nin terörizmden en çok etkilenen ülkeler listesinde üçüncü sırada yer aldı. Ülkenin tüm bölgeleri cihatçı aşırılık yanlısı grup El Şaba tarafından kontrol ediliyor.

Somali ve ABD arasındaki ilişki, Somali demokrasi ve baskı arasındaki fikirlerin yanı sıra insan hakları ve kaos arasında bir mücadele ile karşı karşıya kaldığı için inanılmaz derecede etkili olma potansiyeline sahiptir..

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?